Okos eszközök az egészségügyben: a szabályozás még hátravan
A II. Egészséggazdasági Konferencia előtt Fischer Patrícia készített velem egy interjút a viselhető okos eszközökkel kapcsolatban. Az interjú a 2015.03.24-ei Napi Gazdaságban jelent meg.
Az orvosi célra valóban felhasználható alkalmazások nagy része még kísérleti és engedélyezési fázisban van, a jelenleg elérhető egészségügyi okos eszközök esetében pedig vannak még nyitott kérdések a szabályozás terén – mondta el Perjés Ábel, a Heim Pál Alapítvány orvosszakmai igazgatója.
Ma Magyarországon milyen típusú egészségügyi „okos” eszközök a legelterjedtebbek, illetve legismertebbek?
– A legelterjedtebb viselhető okos eszközök a csuklón viselhető aktivitásmonitorok. Ezek az eszközök képesek meghatározni és rögzíteni viselőjük testhelyzetét, elmozdulását és a megtett lépések számát. A rögzített adatokat vezeték nélküli technológia segítségével mobil eszközök felé, majd innen online adatbázisok felé képesek továbbítani, ahol viselőjük rendszerezheti és megoszthatja azokat. Jelenleg ezeket az eszközöket a napi testedzés nyomon követésére használják és a kereskedelmi forgalomban már számos tetszetős termék közül választhatunk.
Azokban az országokban, ahol az ilyen eszközök már jobban elérhetők és jobban beépültek a köztudatba, ez konkrétan milyen gazdasági előnyöket jelent?
– A viselhető okos eszközök rohamos fejlődését alapvetően az okos telefonok és a tabletek elterjedése tette lehetővé, de mivel az okos telefonok is egy relatív új technológia, az ehhez rendelt egészségügyi okos eszközök széles körű elterjedéséről még egyik országban sem beszélhetünk. A valóban orvosi célra felhasználható alkalmazások nagy része még kísérleti és engedélyezési fázisban van, így ezek konkrét gazdasági előnyét bemutató jelentős és átfogó tanulmány nem áll rendelkezésre. Az aktivitásmonitorok már divatosnak számítanak a technológiai szempontból legfejlettebb országokban, érdekes lenne felmérni, hogy vajon a használatuknak köszönhetően hány ember mozog többet, és ez a többlet mozgás az egészségvédő hatása által mennyi gazdasági előnyhöz vezet, azonban ehhez egyrészt nem sok adat áll rendelkezésre, másrészt véleményem szerint hiba lenne a viselhető okos eszközök potenciális előnyei kapcsán a nézőpontot leszűkíteni a fitnesz világára. A közeljövőben elérhetővé váló, viselhető szenzorokra alapuló technológiák ugyanis már bizonyítottan képesek bizonyos szívbetegségek vagy neurológiai kórképek korai felismerésére, krónikus betegségek, mint például a cukorbetegség kezelésének hatékonyabbá tételére vagy a műtétek utáni rehabilitációs kezelés támogatására. Egy korai diagnózis sokszor egyszerűbb, olcsóbb és hatásosabb kezelést tesz lehetővé, a gyors rehabilitáció mellett hamarabb térhet vissza a páciens a munkavégzéshez, és a jól menedzselt krónikus betegség kevesebb szövődményt és jobb életminőséget jelent. Ezek mind konkrét gazdasági előnyöket jelentenek, amellett hogy a páciens is egészségesebb lesz.
Milyen veszélyekkel járhat az okos eszközök elterjedése?
– Mint minden újdonság, az egészséghez kapcsolódó okos eszközök megjelenése is számos veszélyt rejt magában. Mivel korábban nem létező eszközökről van szó, sem a szabályozás, sem a felhasználás helyes módjának kialakítására és annak elterjesztésére nem volt még idő. Jelenleg a forgalomba került okos eszközök fejlesztése és gyártása az elektronikai szakemberek elképzelései szerint alakul, és az újdonság lázában sorra kerülnek ki a különböző termékek a jellemzően műszaki cikkeket áruló boltok polcaira. Ezek közt előfordulnak haszontalan, rossz minőségű eszközök is, melyek kudarca elkedvetlenítheti az egyszeri vásárlót az összes többi eszköztől is. Minthogy az egészségügyi hatóságok általi befogadás komoly technikai feltételek teljesüléséhez kötött, a piacon először megjelent eszközök forgalmazói ezt a lépést kihagyták, vagyis a minőségi felügyelet rendszerint kimerül az érintésvédelem biztosításában, sem adatvédelmi, sem méréstechnikai szempontból nem hitelesítettek. Természetesen a használati útmutatóban megtalálható, hogy az eszközök nem helyettesíthetik a az egészségügyi mérőműszereket, mégis félő, hogy egyesek, legyenek akár egyszerű felhasználók vagy képzett szakemberek, mindezt figyelmen kívül hagyják. Ez beláthatatlan veszélyeket hordozhat magában. Problémás lehet az is, hogy jelenleg nincs olyan szakembergárda, amely érdemi gyakorlati tapasztalattal rendelkezne a felhasználással kapcsolatban. A felhasználó céljaihoz illő eszköz kiválasztásához és annak zavartalan használatához a különböző eszközök képességeinek és korlátainak pontos ismerete elengedhetetlenül szükséges lenne. Egy új és izgalmas világ vár ránk a viselhető okos eszközök térhódítása nyomán. Azonban még sok munka áll előttünk, mire biztonságos és hasznos alkalmazásuk kereteit megtaláljuk.
A gazdasági előnyökön túl miben látja az okos eszközök jelentőségét?
– Említettem már az erősödő egészségtudatosságot, amelynek fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Ezenfelül az okos eszközök a kezelőorvos, dietetikus vagy edző felé is közvetlenül továbbíthatják a mérési eredményeket, így a szakemberek egyrészt pontos, naprakész adatok alapján dolgozhatnak, másrészt sokkal gyorsabban reagálhatnak a változásokra. Azáltal, hogy bizonyos mérések otthon, a mindennapi élet körülményei közt, rendszeresen ismételve történnek, sokkal pontosabb kép nyerhető a tényleges helyzetről. További előny, hogy az adatok birtokában a személyes találkozó során kevesebb vizsgálat elvégzésére lehet szükség, így gyorsulhat az ellátás és több idő juthat a problémák és feladatok megbeszélésére, vagyis javulhat az ellátó és ellátott közötti kommunikáció. Csak akkor lesz tartósan pozitív élettani hatása az egészségügyi okos eszközöknek, ha azok használata nem alkalomszerű, hanem beépül a mindennapi életvitelbe. Az emberi test alapvető élettani funkcióival, a táplálkozással, mozgással kapcsolatos ismeretek nélkül mindez csak mankó, és nem járul hozzá a hosszútávú egészségmegőrzéshez. Éppen ezért az is nagyon fontos lenne, ha az egészségtudatos nevelés már gyerekkorban, az oktatás keretei között elkezdődne. Ezek nélkül ez az egész csak üzlet, és nem egy lehetőség arra, hogy egy valóban egészséges társadalom nőjön fel - vélekedik Heim Pál, a Heim Pál Alapítvány stratégiai igazgatója. A ma megrendezésre kerülő II. Egészséggazdaság - Egészséggazdagság konferenciát pont ezzel a céllal hívta életre.